Morwa biała to roślina, o właściwościach której wiedzieć powinny przede wszystkim osoby cierpiące na cukrzycę oraz te, które walczą z nadmiarem kilogramów. Niemniej, na pozytywnym wpływie morwy na poziom cukru we krwi jej właściwości się nie kończą…
Tytułem wstępu…
Morwa biała (Morus alba L.) pochodzi z Azji południowo-wschodniej. Jej właściwości wykorzystywane są w tradycyjnej medycynie chińskiej od wieków. Dziś i my możemy przekonać się o tym, jak dobroczynny wpływ na ludzkie zdrowie i samopoczucie mają jej liście czy owoce, np. poprzez przyjmowanie pozyskiwanego z nich ekstraktu .
Prezentujemy Wam wysokio gatnkową morwę z tego rocznych zbiorów
Morwa biała a cukrzyca
Morwa biała jest rośliną szczególnie polecaną cukrzykom, gdyż zawiera w sobie substancje stabilizujące poziom cukru we krwi. Jedną z nich jest DNJ (alkaloid 1,5-didezoksy-1,5-imino-D-sorbitol=1-dezoksynojirimycina), czyli związek, przyjmowanie którego zapewnia wolniejszy rozkład spożywanej skrobi. Dzięki temu morwa sprawia, iż zawarte w pożywieniu, które zjadamy, węglowodany są trawione wolniej, a więc i poziom glukozy w naszej krwi nie skacze tak gwałtownie, jak miałoby to miejsce bez udzału DNJ. Co ważne, DNJ znajduje się tylko i wyłącznie w morwie.
Co więcej, morwa zawiera również kwercetynę, czyli flawonoid odpowiedzialny za hamowanie działania reduktazy aldozy, syntetyzującej sorbitol z glukozy. Nadmiar sorbitolu w ustroju przyczynia się do pogarszania się wzroku oraz skłonności do niewydolności nerek właśnie u cukrzyków.
Morwa biała a odchudzanie
Jako że morwa stabilizuje poziom cukru we krwi, zapobiega nagłym wyrzutom dużych ilości produkowanej przez trzustkę insuliny. Zadaniem insuliny jest obniżanie poziomu glukozy we krwi, niemniej stymuluje ona również odkładanie się tkanki tłuszczowej. Morwa jest więc pomocna w odchudzaniu dlatego, że zapobiega owej stymulacji. Jej regularne picie jest również świetnym sposobem na bezstresowe utrzymywanie zgrabnej sylwetki.
Morwa biała a układ sercowo-naczyniowy
Morwa biała nie tylko stabilizuje poziom cukru we krwi, ale też obniża poziom znajdującego się w niej cholesterolu i zapobiega jego wzrostowi. Jako źródło przeciwutleniaczy wspomaga również pracę serca i obniża ryzyko miażdżycy (może również cofać miażdżycowe uszkodzenia!).
Morwa a układ nerwowy
Morwa wspomaga również układ nerwowy. Jej najważniejszy wpływ w tym zakresie to zdolność do zmniejszania ryzyka choroby Alzheimera. Jak donoszą naukowcy, odpowiedzialne są za nie w dużej mierze neurotoksyczne białka b-amyloidy 1-42, których szkodliwy wpływ morwa hamuje.
Morwa biała a profilaktyka przeciwnowotworowa
Jak zostało wspomniane, morwa biała jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Stąd, jak wskazują badania, może ona wykazywać działanie przeciwnowotworowe. Pozyskiwany z jej liści ekstrakt hamuje bowiem produkcję uszkadzającego tkanki NO (tlenku azotu).
Morwa a układ odpornościowy
Morwa biała, dodatkowo, ma działanie:
- przeciwzapalne
- przeciwbakteryjne
- przeciwwirusowe.
Dzięki temu doskonal wspomaga leczenie różnego rodzaju infekcji oraz stanowi doskonały element ich profilaktyki!