AKUPUNKTURA
JEDNA Z NAJSTARSZYCH METOD TERAPEUTYCZNYCH NA ŚWIECIE.
KTÓREJ POCZĄTKI SIĘGAJĄ EPOKI NEOLITU CZYLI OKOŁO 4000 LAT p.n.e.
JUŻ WTEDY W STAROŻYTNYCH CHINACH LECZONO LUDZI,NAKŁUWAJĄC IM SKÓRĘ ZAOSTRZONYMI ODŁAMKAMI SKAŁ.
METODĘ TĄ NAZYWANO TCHA-TCHIN I UWAŻA SIĘ ZA POCZĄTEK POWSTANIA AKUPUNKTURY.
Dawni chińscy lekarze stworzyli mapę punktów, gdzie każdy ma przyporządkowaną funkcję i współdziała z innymi w określonym porządku.
Wyznaczono też meridiany, na których znajdują się te punkty. Są to drogi, którymi płynie życiodajna energia chi. Ma ona przepływać bez przeszkód i zahamowań.
Zapewne zainteresuje Cię
Wszelkie zaburzenia wywołane są jej zwolnieniem lub zastojem.
Zadaniem akupunktury jest przywrócenie jej harmonijnego przebiegu.
WEDŁUG CHIŃCZYKÓW W CIELE CZŁOWIEKA KRĄŻY ENERGIA WITALNA QI PO NASZEMU CHI.PŁYNIE ONA KANAŁAMI ENERGETYCZNYMI ORAZ NACZYNIAMI KRWIONOŚNYMI ,DOCIERAJĄC DO WSZYSTKICH NARZĄDÓW I KOMÓREK.GDY TEN PROCES ZABLOKUJEMY A PRZYCZYN JEST WIELE M.IN:stres, złe pokarmy, nieprawidłowa dieta, nieodpowiednia do pory roku czy miejsca zamieszkania, rytm dobowy, to, czy przestrzega się wypoczynku w nocy i aktywności w dzień.
STOSUJĄC AKUPUNKTURĘ REGULUJEMY DOPŁYW ENERGII,,CHI” W KANAŁACH ENERGETYCZNYCH I PRZYWRACAMY RÓWNOWAGĘ W ORGANIZMIE.
AKUPUNKTURA a działanie przeciwbólowe:
bodziec bólowy zostaje wytłumiony przez bodziec akupunkturowy.
Narząd wysyła sygnał bólu, a lekarz za pomocą igły śle innym włóknem nerwowym sygnał do mózgu, gdzie ból zostaje wytłumiony.
Inny mechanizm związany jest z pobudzeniem wytwarzania substancji działających przeciwbólowo – endorfin. Wszystkie te mechanizmy te zostały zweryfikowane i potwierdzone w badaniach naukowych.
CIEKAWOSTKI DOTYCZĄCE POWSTAWANIA WIEDZY TERAPEUTYCZNEJ ZWANEJ AKUPUNKTURĄ
Zgodnie z jedną z legend:
Akupunktura rozwinęła się w Chinach dzięki doświadczeniom żołnierzy ranionych strzałami w bitwach.
Głosi ona, że tysiące lat temu pewien żołnierz doznał poważnej rany barku.
W wyniku ugodzenia strzałą stał się bolesny i sztywny a lekarz nie potrafił mu jednak pomóc.
Pewnego dnia podczas kolejnej bitwy żołnierz został ranny strzałą, tym razem w nogę i okazało się, że ból barku ustąpił.
Powiedział o tym swojemu lekarzowi, który nie mógł tego zrozumieć. Przypadkowo inny pacjent z podobną dolegliwością, który czekał na zbadanie, podsłuchał rozmowę i poprosił o „zabieg strzałą”. Lekarz leczył tego pacjenta długi czas bezskutecznie, więc zdecydował się spróbować. Wziął strzałę i ostrożnie wbił w nogę pacjenta w tym samym miejscu, co rana żołnierza. Ku zdziwieniu wszystkich ból i sztywność ustąpiły. Lekarz stał się sławny. Zaczął badać możliwości leczenia tą metodą innych dolegliwości, wypytując swoich pacjentów o podobne przypadki. Stopniowo odkrył, że rany w pewnych miejscach miały korzystny efekt na inne części ciała. Z biegiem lat wynaleziono inne metody stymulowania akupunktów poprzez użycie igieł..