You are currently viewing Błonnik witalny

Błonnik witalny

Błonnik witalny to suplement diety o bardzo wielu zastosowaniach. Jego siła w walce z np. nadwagą czy zaparciami tkwi w połączeniu tworzących go składników, czyli babki płesznik i babki jajowatej. Ich właściwości, połączone w jednym preparacie, jakim jest błonnik witalny, sprawiają, iż jest on jeszcze bardziej efektywny niż każda z babek z osobna.

Babka płesznik

Nasiona babki płesznik pęcznieją w jelitach. Dlatego właśnie tak często stosowane są przez osoby walczące z zaparciami, których przyczyną jest niedobór owych włókien w codziennej diecie. Babka płesznik działa więc w pewnym sensie przeczyszczająco, niemniej warto wiedzieć, iż jej oddziaływanie na tym polu jest naprawdę łagodne.

Poza tym, nasiona babki płesznik wytwarzają, w kontakcie z płynem, śluz. To również dzięki niemu wspomagają one perystaltykę jelit. Podobne właściwości ma np. parzone siemię lniane.

Babka jajowata

Co prawda nasiona babki jajowatej nie wytwarzają żadnego śluzu, lecz nie znaczy to, iż są nieskuteczne we wspomaganiu naturalnych ruchów jelit. Wykazują bowiem, podobnie do babki płesznik, działanie polegające na absorbowaniu dużych ilości wody. Dzięki temu kilkakrotnie zwiększają swoją objętość. Proces ich pęcznienia rozpoczyna się już w żołądku, dzięki czemu nasiona babki jajowatej zapewniają uczucie sytości na dłuższy czas.

Błonnik witalny a zaparcia

Zaparcia są jednym z najważniejszych powodów, dla których sięgamy po błonnik witalny. Ze względu na wspomniane wyżej właściwości nasion babki jajowatej i babki płesznik błonnik witalny doskonale wspomaga pracę jelit i działa w ich obrębie niczym miotełka, usuwając wszystkie resztki pokarmowe. Wspomaganie się tego typu preparatami jest szczególnie ważne dla osób, które nie jedzą zbyt wielu warzyw, owoców czy pełnoziarnistych produktów zbożowych. Dieta bazująca głównie na mięsie czy jajach (np. odchudzająca dieta proteinowa czy wiele diet niskowęglowodanowych) zwykle nie dostarcza odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego i jest jednym z czynników zwiększających ryzyko zaparć. Pamiętajmy, że tego typu problemy nie są jedynie uciążliwe, lecz, w dalszej perspektywie, bardzo niebezpieczne. Przewlekłe zaparcia zwiększają bowiem ryzyko np. raka dolnych odcinków układu pokarmowego, przyczyniają się do znacznego zatrucia organizmu (gdyż niewydalone resztki pokarmowe zaczynają w naszych jelitach gnić) etc.

Błonnik witalny a odchudzanie

Błonnik witalny jest również doskonałym suplementem wspomagającym odchudzanie, gdyż zapewnia uczucie sytości na długi czas, przez co zapobiega podjadaniu między posiłkami. Zmniejszona ilość spożywanego jedzenia to automatycznie mniej kalorii w codziennym jadłospisie, a więc i szybszy ubytek tkanki tłuszczowej.

Skoro mowa o kaloriach, warto również wspomnieć, iż błonnik witalny nie ma żadnej wartości energetycznej. tj. sam kalorii nie dostarcza. Nie jest bowiem trawiony. Dzięki temu bez obaw do codziennej diety mogą go włączyć również osoby, które stosują diety polegające na skrupulatnym liczeniu i ograniczaniu kalorii.

Dodatkowo błonnik witalny opóźnia rozkład i wchłanianie węglowodanów z pożywienia, dzięki czemu zapobiega nadmiernemu wzrostowi poziomu cukru we krwi i następującemu po nim wyrzutowi insuliny. Ogranicza również wchłanianie kwasów tłuszczowych w jelicie, dzięki czemu absorbujemy z tłustych dań znacznie mniej kalorii.

Błonnik witalny – pozostałe właściwości

Pozytywny wpływ błonnika witalnego na pracę jelit oraz skuteczność kuracji odchudzających to nie jedyne z jego zalet. Błonnik witalny:

  • stabilizuje poziom cukru we krwi
  • obniża poziom złego cholesterolu we krwi (zapobiegając np. rozwojowi miażdżycy)
  • usuwa toksyny z organizmu (poprzez absorbowanie toksycznych substancji, które są dzięki temu wydalane z organizmu)
  • wspomaga oczyszczanie wątroby
  • łagodzi bóle spowodowane stanami wrzodowymi żołądka oraz dwunastnicy.

Błonnik witalny – stosowanie

Błonnik witalny jadamy trzy razy dziennie. Jedna jego porcja to 3 łyżeczki stołowe. Błonnik zalewamy wodą lub dodajemy do mleka, soku, jogurtu, zupy etc. Pamiętajmy, by w okresie stosowania błonnika witalnego wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie. W przeciwnym razie miast pozbyć się zaparć, jedynie problem pogorszymy!

Błonnik witalny – o czym warto pamiętać?

Błonnik witalny może znacznie ograniczać wchłanianie leków, stąd przed ich przyjęciem należy poczekać co najmniej około godziny po przyjęciu preparatu.

Osoby cierpiące na przewlekłe bóle brzucha o niezdiagnozowanej przyczynie oraz te, u których podejrzewa się niedrożność jelit, nie powinny przyjmować błonnika witalnego lub zachować w jego spożywaniu naprawdę ogromną ostrożność.

Cukrzycy przed rozpoczęciem kuracji z udziałem błonnika witalnego powinni skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym.

_______________