Spirulina
-to jeden z gatunków mikroskopijnych morskich alg, a dokładniej – sinic. Ma niebiesko-zielony kolor i specyficzny spiralny kształt. Jako suplement diety zdobywa coraz większą popularność – tak na świecie, jak i w Polsce. Czy można się temu dziwić? Absolutnie nie! Spirulina okazuje się bowiem być jedną z najbardziej wartościowych odżywczo roślin na świecie.
Spirulina – wartości odżywcze
Spirulina jest dobrym źródłem wielu różnych witamin i składników mineralnych, w tym m.in.:
-
witamin z grupy B
-
witaminy E.
-
Beta-karotenu
-
cynku
-
miedzi.
-
Selenu
-
żelaza
-
potasu
-
wapnia
-
manganu.
-
Kwasu foliowego.
-
Spirulina
Poza tym dostarcza również pełnowartościowego białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Godnymi uwagi są też zawarte w spirulinie roślinne barwniki wykazujące silne działanie przeciwzapalne – fitocyjanina i chlorofil – oraz antyoksydanty. To one są bowiem odpowiedzialne za wiele z właściwości owej algi.
Spirulina – działanie i właściwości
Dzięki zawartości wyżej wymienionych składników spirulina wykazuje różnorodne właściwości prozdrowotne.
Po pierwsze, jako źródło witamin z grupy B, spirulina wspomaga układ nerwowy oraz wszelkie zachodzące w organizmie procesy metaboliczne. Dzięki zawartości witaminy E oraz beta-karotenu ma np. pozytywny wpływ na stan włosów, skóry i paznokci (jest więc przyjacielem wszystkich dbających o atrakcyjny wygląd!), a wysoka zawartość cynku w spirulinie sprawia, iż powinna ona zostać włączona do diety wszystkich osób borykających się z trądzikiem.
Spirulina
Cynk reguluje bowiem produkcję sebum, którego nadmiar jest w dużej ilości przypadków przyczyną pojawiania się nieestetycznych skórnych zmian. Pierwiastek ten jest również niezwykle potrzebny mężczyznom w średnim wieku i starszym, gdyż zapobiega przerostowi prostaty, na którego to są oni szczególnie narażeni. Warto również wspomnieć o tym, iż przyjmowanie suplementów z alg zapobiega anemii oraz, w przypadkach, gdy ktoś już ją ma, pomaga z niej wyjść. Alga ta reguluje również gospodarkę wodno-elektrolitową i wspomaga usuwanie z organizmu nadmiaru wody i toksyn (m.in. dzięki zawartości potasu). Tym samym usuwa obrzęki nóg i redukuje tzw. cellulit wodny, który to jest problemem wielu kobiet, szczególnie w drugiej fazie cyklu miesiączkowego.
Ponadto, dzięki zawartości wapnia, spirulina wzmacnia kości, dzięki czemu przeciwdziała np. osteoporozie.
Szczególną uwagę należy również zwrócić na fakt, iż spirulina jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Te są bowiem niezbędne do tego, by organizm funkcjonował prawidłowo. Nienasycone kwasy tłuszczowe odbudowują bowiem błony komórkowe wszystkich komórek ludzkiego ciała, a więc wzmacniają wszystkie jego tkanki, narządy i całe układy.
Spirulina a odchudzanie
Jednym ze znajdujących się w spirulinie kwasów tłuszczowych jest sprzężony kwas linolowy CLA. Skrót ten z pewnością znany jest wielu osobom, które, w walce ze zbędnymi kilogramami, uciekały się do przyjmowania suplementów. W tych bowiem kwasy CLA pojawiają się nadzwyczaj często.
Sprzężone kwasy tłuszczowe CLA wspomagają odchudzanie poprzez:
-
hamowanie odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie
- zwiększenie transportu wolnych kwasów tłuszczowych do mitochondriów komórek, gdzie zostaną one spalone i przetworzone na energię
- wspomaganie budowania tkanki mięśniowej (która podnosi podstawową przemianę materii, tzn. sprawia, iż nawet w spoczynku spalamy więcej kalorii).
Spirulina okazuje się więc być doskonałym suplementem dla wszystkich osób odchudzających się. Zawiera w sobie bowiem nie tylko kwasy CLA (jak inne tego rodzaju suplementy), ale też i różne substancje o wielkim wachlarzu pozytywnych oddziaływań na ludzki organizm.
Warto również pamiętać o tym, iż spalanie tkanki tłuszczowej wiąże się ze zwiększonym przedostawaniem się do krwiobiegu toksycznych substancji, które to są w niej akumulowane. Tu również spirulina okazuje się być świetną pomocą dla odchudzających się – przyspiesza bowiem usuwanie toksyn z organizmu.
Spirulina a detoksykacja organizmu
Spirulina doskonale wspomaga odtruwanie organizmu. Poleca się ją więc wszystkim, którzy są lub byli narażeni na absorbowanie dużej ilości toksyn, czyli np.:
- osobom spożywającym duże ilości żywności wysoko przetworzonej
-
palaczom papierosów
- osobom często spożywającym alkohol.
Oczywiście przyjmowanie spiruliny nie jest w stanie naprawić wyrządzonych ciału szkód, jeśli nie zmienimy naszych niezdrowych przyzwyczajeń i upodobań, niemniej zawsze warto jest wspomagać się nią wtedy, gdy staramy się o to, by nasz organizm powrócił do stanu zaburzonej przez toksyny równowagi.
O czym należy pamiętać?
Spirulina jest produktem wysoce odżywczym, niemniej zakłada się, iż nie powinny przyjmować jej dzieci oraz kobiety w ciąży. Szczególnie ta druga grupa powinna na owo zastrzeżenie zwrócić uwagę, gdyż zawarty w spirulinie kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwijania się płodu, a więc zawierające spirulinę suplementy mogą wydawać się przyszłym mamom pomocne. Choć żadne badania nie udowodniły szkodliwego wpływu spiruliny na zdrowie dzieci oraz ciężarnych kobiet, dla tych grup nie zostały również ustalone bezpieczne dzienne dawki spirulinowych suplementów. Stąd na wszelki wypadek w tego typu przypadkach zalecana jest ostrożność.
_______________________