You are currently viewing DIETA DUKANA

DIETA DUKANA

Jej twórcą jest francuski dietetyk dr Pierre Dukan. Dieta podzielona jest na 4 etapy (fazy), które różnią się założeniami, jednak ich cechą wspólną jest spożywanie produktów wysokobiałkowych.

Etap pierwszy trwa 2-7 dni i uwzględnia tylko produkty będące źródłem białka zwierzęcego. W menu znajdują się więc chude mięsa, ryby i owoce morza, odtłuszczone produkty mleczne oraz jajka. Podczas stosowania diety zaleca się picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej. Co ciekawe – dozwolona jest także cola i słodziki.
Drugi etap jest fazą właściwego odchudzania i polega na naprzemiennym powtarzaniu się 5-cio dniowych cykli uwzględniających produkty białkowe i warzywa oraz tylko produkty białkowe. Zakazane są warzywa o wysokiej zawartości skrobi, a więc ziemniaki i nasiona roślin strączkowych.
Trzeci etap rozpoczyna się w momencie uzyskania docelowej masy ciała i polega na jej stabilizacji. Każdemu utraconemu w drugim etapie kilogramowi odpowiada 10 dni etapu trzeciego. Dozwolone są produkty z fazy I i II oraz 1 porcja owoców, 2 kromki pełnoziarnistego pieczywa i 2 porcje produktów skrobiowych w tygodniu.
Etap czwarty określony został jako faza na całe życie i polega na stosowaniu przez 6 dni w tygodniu normalnej diety, a w 7 dniu diety odpowiadającej I fazie. Ponadto zaleca się spożywanie 3 łyżek otrębów owsianych dziennie.

Zalety:

– szybka redukcja masy ciała

– brak uczucia głodu (dzięki dużej zawartości białka w produktach)

– łatwość w stosowaniu, nie trzeba liczyć kalorii

Wady:

– nadmierna podaż białka może doprowadzić do zakwaszenia organizmu, obciążyć nerki, stawy i wątrobę

– brak urozmaicenia, co może wiązać się z niedoborami pokarmowymi

– brak lub mała zawartość węglowodanów (w zależności o etapu diety), co może przyczynić się do osłabienia i ogólnego uczucia zmęczenia

– brak błonnika pokarmowego w pierwszej fazie może skutkować uporczywymi zaparciami

– zbyt duża ilość produktów pochodzenia zwierzęcego wprowadza do diety spore ilości nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu, co może wpłynąć na zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi i wzrost ryzyka wystąpienia miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych.