You are currently viewing Wyjątkowe miejsca w Albanii – Gjirokastra

Wyjątkowe miejsca w Albanii – Gjirokastra

Dziś chcemy Was zachęcić do odwiedzenia jednego z wyjątkowych miast albańskich, miejsca, które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miasto muzeum – Gjirokastra.

20180725 103841 e1533202074493 Jest naprawdę urzekające. Każdy kto odwiedza Albanię powinien tam trafić. Najkorzystniej zorganizować sobie indywidualnie wycieczkę do Gjirokastry ( taniej niż za pośrednictwem biura, a poza tym jesteście niezależni). Koszt dojazdu z Sarandy do Gijokastry taksówką to ok. 60 euro (lipiec 2018 r.). Nad miastem góruje średniowieczna twierdza, z której roztaczają się niezwykłe widoki na starówkę  oraz  góry. Bilet wstępu to koszt ok. 3 euro. W twierdzy znajduje się również muzeum, w którym zgromadzone są działa wojenne.

DSC03527Kiedy nasycicie się wspaniałymi widokami, czekają na Was uroki miasteczka. Starówka, to wąskie, strome uliczki, przy których znajdują się sklepiki z lokalnymi pamiątkami. Sprzedawcy bardzo mili, z uwagi na coraz większą ilość turystów z Polski, zachęcają do zakupów po polsku; można się targować. Ceny są niższe niż na riwierze (ok. 20% taniej).DSC03538

Spacer uliczkami Gjirokastry robi wrażenie.

DSC03541

Trzeba jedynie uważać na ruch uliczny, gdyż tymi wąskimi, krętymi uliczkami jeżdżą samochody – może Albańczycy wkrótce wpadną na to, że warto byłoby starówkę wyłączyć z ruchu.