Korzeń maca – dodaje energii i poprawia wydolność organizmu. Ten proszek to prawdziwy superfood
Korzeń maca cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników zdrowego trybu życia. Szczególnie doceniają go osoby aktywne fizycznie. Ten niepozorny proszek zawiera szereg cennych witamin i minerałów, pozytywnie wpływa na odporność, dodaje energii, a także poprawia życie seksualne.https://figazmakiem.eu/sklep/herbaty-i-ziola/maca-proszek-250gr/
Korzeń maca (Lepidium meyenii) znany jest również jako pieprzyca peruwiańska lub peruwiański żeń-szeń. To jadalna roślina dwuletnia. Zazwyczaj się go suszy, chociaż można spożywać także świeżo ugotowany jako warzywo korzeniowe.Ostatnio coraz bardziej popularny ze względu na swoje niesamowite właściwości.Korzeń maca dodaje energii i poprawia wydolność. Szczególnie chętnie sięgają po niego sportowcy i miłośnicy zdrowego trybu życia. Składa się w głównej mierze z węglowodanów. Dostarcza również nieco dobrze przyswajalnego białka. Korzeń maca jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Maca zawiera witaminy z grupy B oraz witaminę C. Jest bogaty w minerały takie jak miedź, cynk, mangan i oczywiście żelazo.Sproszkowany korzeń maca można dodawać do owsianek, koktajli, zup, sosów czy sałatek.Nie określono jak dotąd rekomendowanej dawki korzenia maca, ale lepiej nie przesadzać na początek. Jedna łyżeczka będzie wystarczająca.
Szereg ciekawostek
Maca wyrasta z nasion i jest podobna do rzodkiewki. Można rozróżnić parę kolorów korzenia: kremowy, żółty, jasnoróżowy, czerwony, czarny, fioletowy, zielony. Jest pieprzycą i należy do rodziny kapustowatych, podobnie jak rzepak, czy gorczyca. Mimo tego, że uprawia się ją na dużych wysokościach, sama roślina nie osiąga wielkich rozmiarów (10-20 cm). Maca ma natomiast bardzo solidny korzeń, o obwodzie około 15 cm. Niektórzy badacze uważają, że peruwiański żeń-szeń jest rośliną dwuletnią, inni są przekonani, iż może być uprawiana dłużej. Maca dojrzewa przez 8 miesięcy, a jej liście przypominają w swojej formie rozetę. Kwiaty występują w niewielkich skupiskach wokół podstawy rośliny. Owoce, będące zarazem korzeniami, są twarde i różnokolorowe. Trawa pieprzowa nie ma uniwersalnych właściwości dla ludzkiego organizmu. Kobiety i mężczyźni reagują na nią w sposób zróżnicowany.
MACA U KOBIET:
- czarna maka odpowiada za budowę mięśni
- roślina to doskonałe źródło energii
- odpowiada za wytrzymałość organizmu
- czerwona Maka zwiększa libido i płodność oraz reguluje gospodarką hormonalną w czasie menopauzy
- decyduje o poprawie kolorytu skóry
- zapobiega osteoporozie
W trakcie badań część z badanych gryzoni otrzymywała wyciąg etanolowy z korzeni maki w dawce 240 mg/kg drogą doustną przez 28 tygodni. Grupę kontrolną stanowiły samice szczurów po owariektomii, które nie otrzymywały wyciągu, a także gryzonie nie poddane zabiegowi usunięcia jajników. Okazało się, że podawanie korzenia maki powoduje wyraźny przyrost masy kostnej, przywraca normalną strukturę kości i zwiększa zawartość wapnia w tkance kostnej. Na tej podstawie można przyjąć, że podawanie dużych dawek maki przez odpowiednio długi czas kobietom w okresie pomenopauzalnym, pozwala na całkowite zabezpieczenie przed usuwaniem estrogenów z organizmu i utrzymanie gęstości mineralnej kości.