K2 MK7 z NATTO

Witamina K2 Mk-7 K2 Mk7 100Mcg Z Natto

OCHRONA KOŚCI

W celu utrzymania zdrowych kości, większość osób stosuje suplementację wapnia, zupełnie bagatelizując witaminę K2, która również jest kluczowa w procesach prawidłowej mineralizacji kośćca. Według ostatnich badań niedobory witaminy K2 zakłócają także regulację poziomu wapnia.

PRAWIDŁOWO FUNKCJONUJĄCY UKŁAD SERCOWO-NACZYNIOWY

Ponadto, niskie stężenie tej witaminy, związane jest także z większym ryzykiem wystąpienia chorób serca i miażdżycy tętnic. Wielu lekarzy już od dawna zwracało uwagę na fakt, że deficyt wapnia w kościach powoduje zwiększone prawdopodobieństwo osadzania się tego minerału w tętnicach i na odwrót. Niedobór wapnia prowadzi do osteoporozy, a gromadzenie się go na ścianach tętnic do schorzeń sercowo-naczyniowych (w tym choroby wieńcowej serca), neurodegeneracyjnych i nerkowych.

Sposób użycia:

1 tabletka dziennie. Popić wodą. Nie przekraczać zalecanej porcji do spozycia w ciągu dnia. Suplement diety nie moze byc stosowany jako substytut zróznicowanej diety. Nie zaleca się kobietom w ciąży, karmiącym oraz dzieciom.

Przechowywanie:

Przechowywac w temperaturze pokojowej, w sposób niedostępny dla dzieci.DSC01298

Witamina K2, mało znana witamina która może ocalić zdrowie

Czym jest witamina K2 ?

Jest menachinonem, to nazwa dla rodziny związków pokrewnych, które dzielimy na na menachinony o krótkich łańcuchach (najważniejszy podtyp to MK-4 ) i menachinony długołańcuchowe (z których najważniejsze są MK-7, MK-8 i MK-9).

Struktura witamin KCzym się różnią typy witaminy K2 ?

Wszystkie witaminy K są podobne w strukturze: mają wspólny pierścień “chinonu”, ale różnią się pod względem długości i stopniem nasycenia ogona węglowego,oraz liczba” łańcuchów bocznych”( 1 ). Liczba łańcuchów bocznych wskazuje nazwę konkretnego menachinonu (np MK-4 oznacza cztery jednostki molekularne – zwane jednostkami izoprenowymi – są przymocowane do ogona węgla), co wpływa na transport do różnych tkanek docelowych.

Jak działa witamina K2 ?

Mechanizm działania witaminy K2 jest podobny do witaminy K1. Tradycyjnie, witaminę K uznano za czynnik wymagany do krzepnięcia krwi, ale najnowsze badania pokazują że witamina K2 działa na szereg innych ważnych funkcji organizmu. Jedną z bardzo ważnych funkcji wydaję się być aktywacja i wzmacnianie białek GLA (obecnie 17 odkrytych), z dotychczas odkrytych funkcji tych białek najważniejsze wydają się być:

Krzepnięcie Krwi – wpływ na czynniki: II (protrombina), VII (prokonwertyna), IX (zwany czynnikiem Christmasa lub czynnikiem przeciwhemofilowym B, PTC), X (czynnik Stuarta–Prowera), jak również na białka krzepliwości krwi (C, S, Z) za to odpowiadają białka GLA syntezowane w wątrobie

Osteokalcyny, to białko GLA wytwarzane przez Osteoblasty (komórki tworzące kości (kościotwórcze, występujące w miejscach, gdzie odbywa się wzrost lub przebudowa tkanki kostnej, wytwarzają część organiczną macierzy kostnej, w której następnie odkładają się kryształy fosforanów wapnia) i odgrywa znaczącą rolę w mineralizacji kości, czyli wzmacniania ich struktury.

białko MGP (Matrix gla protein). To białko hamujące zwapnienia, występuje w wielu tkankach organizmu ale jego rola najbardziej jest widoczna w chrząstkach i ścianach naczyń krwionośnych, gdzie zapobiega odkładaniu się wapnia (przenosi go do tkanki kostnej) a tym samym sztywnieniu i pękaniu naczyń krwionośnych ( 2 )

białko GAS6 (Growth arrest-specific 6) które jest wydzielane przez komórki śródbłonka i leukocyty w odpowiedzi na uszkodzenie tkanek, pomaga w przeżyciu, rozmnażaniu, przenoszeniu i przyleganiu komórek, czyli gojeniu się ran. ( 3 )

Jak witamina K2 wpływa na zdrowie?

Gęstość mineralna kości (BDM).

Wpływ na gęstość kości został zaobserwowany u pacjentów ze złamaniem szyjki kości udowej, posiadali oni bardzo niski poziom witaminy K2. Silny związek między niedoborem witaminy K2  i zaburzeniami zdrowia kości pokazały zarówno badania kliniczne i laboratoryjne. Stwierdzono że niedobór witaminy K2  powoduje zmniejszenie poziomu osteokalcyny, co z kolei zwiększa kruchość kości. ( 4 , 5 ) Badania wykazały również, że witamina tylko witamina K2 (K1 nie wykazuje takiego działania) w połączeniu z wapniem i witaminą D może zwiększyć wytrzymałość kości przez poprawę ich geometrii ( 6 ). Dodatkowo badania wykonywane przez  M.H.J. Knapen, L.J.Schurgers i C.Vermeer  wyraźnie wykazano, że witamina K2 jest niezbędna dla utrzymania odpowiedniej wytrzymałości kości u kobiet po menopauzie i jest czynnikiem wpływającym na poprawę zawartości mineralnej kości i szerokości szyjki kości udowej  ( 7 ).

Natto - tradycyjna potrawa JapońskaWięcej argumentów wspierających unikalne funkcje witaminy K2 pochodzi z Japonii. Populacja japońska wydaje się mieć niższy stopień ryzyka złamań kości w stosunku do obywateli europejskich i amerykańskich. To stwierdzenie byłoby paradoksalne, jeśli poziom spożycia wapnia byłby jedynym czynnikiem determinującym gęstość kości. Jednak badania przeprowadzone w Japonii i opublikowane w 2006 i 2008 łączy wyższy poziom BMD Japonii z powszechną konsumpcją natto, tradycyjnej potrawy śniadaniowej wykonanej z fermentowanych ziaren soi. Zwiększone spożycie witaminy K2 MK-7 obecnej w natto wydaje się prowadzić do zwiększenia aktywacyjności osteokalcyny i znacznego zmniejszenia ryzyka złamania kości ( 8 , 9 ).

Jeszcze bardziej przekonujące są wyniki badań które również przeprowadzono w Japonii i ogłoszono w 2001 roku, zaobserwowano że zachodzi zależność miedzy ilością spożywanego natto, a ilością złamań kości. W tych regionach kraju, gdzie natto nie jest częścią codziennej diety, złamanie szyjki kości udowej są bardziej powszechne ( 10 ).

Zwapnienie serca

Pacjenci cierpiący na osteoporozę posiadają szerokie blaszki wapnia w tętnicach które zmniejszają przepływ krwi. Nadmiar wapnia w jednej części ciała (tętnice), i brak w innej (kości) – co może wystąpić nawet mimo uzupełniania wapnia – zwany jest paradoksem wapnia. Głównym tego powodem jest niedobór witaminy K2, co prowadzi do znacznej utraty wartości biologicznej funkcji białek MGP, które najlepiej powstrzymują wapnienie naczyń krwionośnych. Na szczęście badania na zwierzętach wykazały że zwapnieniu naczyń, można nie tylko zapobiegać ale i przywrócić naczynia krwionośne do normalnego stanu, zwiększając dzienne spożycie witaminy K2 . ( 11 ) Efekt ochronnego działania witaminy  K2 (witamina K1 nie wykazuje takiego działania) na zdrowie układu sercowo-naczyniowego potwierdzili, między innymi naukowcy z Department of Epidemiology & Biostatistics, Erasmus Medical Center z Rotterdamu w Holandii te badanie z 2004 przeprowadzono na grupie 4807 osób ( 12 ). Wyniki ponad 10 lat obserwacji potwierdziły że witaminy K2 z długim łańcuchu (od MK-7 do MK-9) są najważniejsze dla efektywnego zapobiegania nadmiernemu gromadzeniu wapnia w tętnicach, zostały przeprowadzone przez naukowców z Holandii (Julius Center for Health Sciences and Primary Care, University Medical Center Utrecht; Department of Public and Occupational Health, EMGO-Institute Amsterdam; VitaK and Cardiovascular Research Institute, University of Maastricht) i Francji ( Danone Research Centre Daniel Carasso, Palaiseau Cedex) ( 13 , 14 ).
DSC01298