Lecznicze właściwości aronii
Owoce aronii mają ogromny potencjał przeciwutleniający.
Wartość ta wynika z obecności flawonoidów fenolowych zwanych antocyjanami.
Badania naukowe wykazały, że regularne spożywanie tych owoców, przynosi korzyści zdrowotne w chorobach neurologicznych, stanach zapalnych, cukrzycy i przy infekcjach bakteryjnych. Antocyjany to także wsparcie w usuwaniu z organizmu wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się komórek i sprzyjają nowotworom. Regularne picie naparu z aronii chroni oczy przed zwyrodnieniami plamki żółtej, co jest ważne w profilaktyce zdrowia osób starszych.
Aronia zawiera jeszcze jeden antyoksydant – witaminę C, (w 100 g owoców jest jej około 20 mg, co daje 35 proc. dziennego zapotrzebowania w ten związek).
Powszechnie wiadomo, że kwas askorbinowy oprócz działania przeciwutleniającego, pełni funkcję również w innych procesach, między innymi w stymulacji wytwarzania kolagenu, w syntezie hormonów, w poprawie przyswajalności żelaza, czy metabolizmie tłuszczów.
W stosunkowo dużych ilościach występuje w niej witamina K (aż 37 proc. dziennego zapotrzebowania w porcji 100g) oraz witamina B6 (10 proc. RDA).
Witamina K jest znana przede wszystkim jako podstawowy czynnik odpowiadający za prawidłowe krzepnięcie krwi. Z kolei pirydoksyna (witamina B6) bierze udział w przemianach aminokwasów i metabolizmie węglowodanów złożonych.
Wśród minerałów w aronii znaleźć można mangan (10 proc. RDA) i potas (9 proc. RDA). Mangan również zaliczany jest do przeciwutleniaczy. Dodatkowo wspomaga działanie magnezu i aktywuje enzymy biorące udział w regeneracji tkanki łącznej. Potas zaś pozwala utrzymać równowagę kwasowo – zasadową, reguluje objętość komórek i ciśnienie wewnątrzkomórkowe.
Zdrowotne właściwości nalewki z aronii
Warto wspomnieć, że napoje alkoholowe na bazie surowych owoców aronii (nalewka czy wino), pite oczywiście z umiarem, mogą przynieść zdrowiu większe korzyści niż przetwory. Dlaczego? Przy produkcji tych trunków nie stosuje się obróbki termicznej, stąd też nie dochodzi do utraty niektórych witamin i minerałów. Aroniówka zalecana jest między innymi przy zwalczaniu nadciśnienia i wysokiego poziomu cholesterolu. Jak ją przygotować?
Przepis na nalewkę z aronii
Składniki:
1 kg suszonych owoców z aronii
3/4 l wódki
pół kilo cukru trzcinowego gruboziarnistego lub miodu
kawałek korzenia imbiru (2-3 cm)
laska wanilii