You are currently viewing KOZIERADKA

KOZIERADKA

Kozieradka – niepozorny sojusznik w walce o zdrowie

Wygląda niepozornie – zielona roślina o podłużnych i zaokrąglonych listkach. Wystarczy jednak popatrzeć na jej skład, by przekonać się, że to prawdziwa kopalnia składników odżywczych, które potrafią zdziałać dla nas cuda!

Nasiona kozieradki - wspomagają trawienie, obniżają cholesterol i ...dbają o zdrowie naszych włosów /©123RF/PICSEL
Nasiona kozieradki – wspomagają trawienie, obniżają cholesterol i …dbają o zdrowie naszych włosów
 

Kozieradka zawiera w sobie spore zapasy witaminy C, A i B6, wapń, żelazo, magnez i kwas foliowy. W tej wciąż mało znanej roślinie znajdziemy również sód, potas i ryboflawinę.

Kozieradka pospolita zwana również koniczyną grecką w medycynie azjatyckiej znana jest od wieków. Furorę robi również w kuchni – w Azji jej wysuszone i sproszkowane nasiona są cenioną przyprawą. Coraz częściej wykorzystywana jest również w kosmetyce i… kulturystyce!

Zdrowie zaczyna się w jelicie

I nie jest to jedynie czcze gadanie. Zdrowe jelita to zdrowy organizm, a problemy trawienne na czele z rakiem jelita spędzają nam sen z powiek coraz częściej i coraz skuteczniej!

Po nasiona kozieradki warto sięgać, gdy cierpimy na takie schorzenia jak:

  • wrzody żołądka – nasiona zabezpieczają go przed czynnikami drażniącymi, jednocześnie wspomagając proces gojenia
  • zaparcia – poprawiają perystaltykę jelit za sprawą dużej ilości błonnika
  • hemoroidy – skutecznie uszczelniają naczynia krwionośne z trawieniem – zwiększają wydzielanie soku żołądkowego oraz śliny
  • rak jelita grubego – obecna w nasionach kozieradki diosgenina chroni przed rozwojem nowotworu.

Nasiona kozieradki skutecznie obniżają również poziom cholesterolu i cukru we krwi. A to nie wszystko!

Z kuchni do łazienki

Kozieradkę można spożywać, ale warto również stosować ją zewnętrznie. Roślina ta znana jest ze swojego cudotwórczego wpływu na włosy – szczególnie te osłabione, ze skłonnością do kruszenia się i wypadania. Wcierka z nasion kozieradki stymuluje wzrost nowych włosów, łagodząc jednocześnie podrażnienia skóry głowy.

Kozieradkę warto stosować również do pielęgnacji cery trądzikowej i łojotokowej – znana jest bowiem ze swoich antybakteryjnych i łagodzących właściwości.

Na siłownię

Po nasiona kozieradki z powodzeniem sięgać mogą również sportowcy i osoby aktywne fizycznie – dowiedziono, że skutecznie redukuje ona ilość tkanki tłuszczowej. Ponieważ znacznie wpływa na zwiększenie stężenia testosteronu we krwi polecana jest szczególnie mężczyznom, zwłaszcza młodym.U nas w sklepie dostępna jest w postaci ziarnistej https://figazmakiem.eu/sklep/herbaty-i-ziola/kozieradka-500gr/000kozieradka