OSTEOPOROZA….

OSTEOPOROZA. Cichy złodziej kości

CZYM JEST OSTEOPOROZA

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO): Osteoporoza jest uogólnioną chorobą metaboliczną kości, charakteryzującą się niską masą kostną, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, a w konsekwencji zwiększoną jej łamliwością i podatnością na złamania.
Z raportu WHO wynika, że osteoporoza staje się coraz większym problemem zdrowotnym. Według statystyk dotyka co 10 Polaka (co 3 kobietę w wieku pomenopauzalnym oraz większość starszych kobiet i mężczyzn).

BUDOWA I STRUKTURA KOŚCI

Układ kostny dorosłego człowieka składa się z ponad 200 kości, a jego masa wynosi ok. 10 kg u kobiet i 12 kg u mężczyzn. Kości powinny być lekkie, mocne, a także sztywne i sprężyste. Skład kości:

70-80% całkowitej masy kostnej stanowi zewnętrzna kość zbita tzw. korowa (rola ochronna przed naciskiem i urazami), a 20-30% stanowi kość gąbczasta-beleczkowa (równoważy ona sztywność tkanki zbitej i amortyzuje nacisk wywierany na kość).

ROLA UKŁADU KOSTNEGO

 

PODSTAWOWE TYPY KOMOREK KOSTNYCH

Osteoblasty to komórki kościotwórcze występujące w miejscach, gdzie odbywa się wzrost lub przebudowa tkanki kostnej. Wytwarzają część organiczną macierzy kostnej – synteza kolagenu – w której następnie odkładają się kryształy fosforanu wapnia w postaci hydroksyapatytów.
Osteocyty to dojrzałe, zmineralizowane komórki kostne.
Osteoklasty to komórki kościogubne, pośredniczące w niszczeniu kości poprzez rozpuszczanie i uwalnianie składników mineralnych do osocza. Uczestniczą w prawidłowej przebudowie tkanki kostnej, jednak przy nadmiernej przewadze aktywności osteoklastów względem osteoblastów dochodzi do patologicznej utraty masy kostnej.
Kolagen pełni rolę spoiwa łączącego poszczególne kryształki hydroksyapatytów oraz zapewnia elastyczność tkanki kostnej.

CZY WIESZ, ŻE…

Kości są żywą tkanką, ulegającą ciągłym procesom przebudowy, które zaczynają się w okresie płodowym i trwają przez całe życie człowieka. Kości u dzieci i niemowląt nie są twarde, jak u dorosłych. Są zbudowane z chrząstki – bardziej elastycznej i odpornej na złamania. W późniejszych czasach chrząstka zastępowana jest tkanką kostną (kostnienie). Proces ten kończy się przed okresem dojrzewania. Wzrost kości u kobiet kończy się w wieku ok. 18 lat, a u mężczyzn w wieku 22 lat. Kumulacja składników mineralnych we wszystkich miejscach szkieletu kontynuowana jest jeszcze przez 5-10 lat. W wieku 30 lat człowiek osiąga szczytową masę kostną, czyli maksymalną masę, jaką uzyskuje tkanka kostna. Jest ona bardzo ważna, ponieważ zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę w późniejszych latach. Formowanie szkieletu trwa przez całe życie.
W ciągu roku ok. 8% szkieletu przebudowuje się, co oznacza, że statystycznie co 12 lat szkielet zostaje odnowiony.

PROCES PRZEBUDOWY KOŚCI

W zdrowej kości osteoklasty usuwają starą tkankę kostną, a na jej miejscu powstaje nowa macierz kostna wytwarzana przez osteoblasty. Składa się ona głównie z białek kolagenu. Następnie macierz kostna ulega mineralizacji i odkładają się w niej sole wapnia, co daje kości twardość i wytrzymałość mechaniczną.

JAK DOCHODZI DO OSTEOPOROZY?

Z upływem czasu nieprawidłowości w przebudowie tkanki kostnej powodują zmiany struktury i właściwości fizycznych kości. Następuje stopniowy ubytek substancji organicznych i mineralnych, co powoduje zmniejszenie masy i wytrzymałości szkieletu. Beleczki stają się cieńsze i bardziej łamliwe. Do osteoporozy dochodzi, kiedy powstaje różnica między tempem budowy kości, a resorpcją, która przewyższa proces kościotwórczy.

 

OSTEOPOROZY – PRZYCZYNY ROZWOJU

  • genetyczne dziedziczenie
  • budowa i masa ciała
  • tryb życia: niewłaściwa dieta, mała aktywność fizyczna, mała ekspozycja na światło słoneczne, palenie papierosów
  • niedobór hormonów płciowych (androgenów u mężczyzn i estrogenów u kobiet)
  • menopauza
  • wiek powyżej 65 lat
  • zanieczyszczenie środowiska
  • choroby prowadzące do utraty masy kostnej
  • niektóre leki
  • ciąża oraz karmienie piersią
  • szybki wzrost u dzieci

OSTEOPOROZA – PROFILAKTYKA

 

Od najwcześniejszych lat życia powinno się dążyć do szczytowej masy kostnej. Prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza do organizmu witaminy i minerały, które mają wpływ na budowę kości. Aktywność fizyczna wpływa na poprawność fizjologiczną przebudowy kośćca poprzez odpowiednie obciążenie mechaniczne. Umiarkowany poziom aktywności fizycznej przyczynia się do osiągnięcia większej szczytowej masy kostnej i pomaga zachować prawidłowy poziom zmineralizowania kości.

MINERAŁY I WITAMINY MAJĄCE WPŁYW NA BUDOWĘ KOŚCI

 

WAPŃ to podstawowy materiał budulcowy kości i zębów w organizmie człowieka. Ok. 99% wapnia występuje w kościach, zębach i paznokciach, a 1% w tkankach miękkich i płynach ustrojowych.

Prawdopodobnie najlepszy preparat z wysoko-przyswajalnym naturalnym wapniem na rynku

Wapń w organizmie:

  • jest potrzebny do utrzymania zdrowych kości i zębów
  • przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi
  • bierze udział w podziale i specjalizacji komórek

Wapń pomaga zmniejszyć utratę minerałów kostnych u kobiet w okresie pomenopauzalnym (powyżej 50 lat). Niska gęstość kości stanowi czynnik ryzyka w odniesieniu do osteoporotycznych złamań kości. Korzystne działanie wapnia występuje w przypadku spożywania 1200 mg wapnia dziennie z różnych źródeł.

WITAMINA D występuje w przyrodzie w dwóch formach. Witamina D2 (ergokalcyferol) naturalnie występuje w organizmach roślinnych/drożdżach, a witamina D3 (cholekalcyferol) w organizmach zwierząt i ludzi. Obie formy dostarczone wraz z pożywieniem ulegają w organizmie przemianie w formy aktywne, jednakże cholekalcyferol jest organicznym związkiem chemicznym z grupy witamin D.

Tutaj polecamy preparat w kroplach w super cenie

Witamina D w organizmie:

    • pomaga w prawidłowym utrzymaniu poziomu wapnia we krwi
    • odpowiada za utrzymanie zdrowych kości i zębów
    • odpowiada za wchłanianie i wykorzystanie wapnia i fosforu oraz utrzymanie prawidłowego stężenia wapnia we krwi

WAŻNE! Połączenie wapnia z witaminą D odpowiada za utrzymanie prawidłowego stanu kości, wpływa na gęstość mineralną kości oraz prawidłowy wzrost i rozwój kości u dzieci.
WITAMINA K ma związek z prawidłowym utrzymaniem stanu kości (opinia wydana w 2009 roku przez Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności). Wyróżnia się trzy formy witaminy K:

        • witamina K1 (filochinon) jest pozyskiwana z pożywienia
        • witamina K2 (menachinon) jest wytwarzana przez bakterie jelitowe oraz występuje w żywności fermentowanej
        • witamina K3 (menadion) jest syntetyzowana, tzn. produkowana sztucznie

WITAMINA K1 jest najdokładniej przebadana pod względem wpływu na organizm człowieka, zdrowie kości oraz krzepliwość krwi.

Witamina K1 znajduje się w zielonych warzywach, bogatych w chlorofil: szpinak, brokuły, kapusta, brukselka, sałata, natka pietruszki oraz w oleju rzepakowym i oliwie z oliwek. Pokarmy bogate w witaminę K, zawierają 90% witaminy K1 (K2 stanowi tylko 10%). W żywności charakterystycznej dla naszego regionu geograficznego jest przewaga witaminy K1, dlatego jest ona lepiej znana przez nasz organizm.

Witamina K w organizmie:K2 MK7

        • pomaga w utrzymaniu zdrowych kości
        • przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi
        • PROMOCJA JESIENNA:
        • https://figazmakiem.eu/sklep/suplementy/witamina-k2-mk7-200iu-120kap/

WAŻNE! Żadnej formy witaminy K (K1,K2) nie powinno się suplementować przy stosowaniu leków przeciwzakrzepowych, ponieważ zaburzają one proces leczenia.

WITAMINA C pomaga w produkcji kolagenu, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie kości, zębów, dziąseł, chrząstek i skóry. Znaczenie tej witaminy w osteoporozie wynika z jej aktywnego udziału w syntezie kolagenu, gdyż umożliwia ona hydroksylację aminokwasów do form specyficznych dla kolagenu.

KWAS PANTOTENOWY należy do witamin z grupy B5. Jest organicznym związkiem, który powszechnie występuje w świecie roślinnym zwierzęcym. Słowo pantotenowy to inaczej „wszechobecny”. Jest niezbędny dla każdej żywej komórki. Kwas pantotenowy przyczynia się do prawidłowej syntezy witaminy D, hormonów steroidowych oraz niektórych neuroprzekaźników.

WITAMINA A odgrywa szczególną rolę w prawidłowym różnicowaniu komórek organizmu, przy czym w znacznej mierze dotyczy to komórek nabłonka i tkanki kostnej.

CYNK pełni wszechstronną rolę w organizmie człowieka. Prawie 90% cynku znajduje się w mięśniach szkieletowych oraz kościach. Cynk pomaga w utrzymaniu zdrowych kości oraz pomaga zachować zdrową skórę, włosy i paznokcie. Bierze udziale w podziale komórek i przyczynia się do prawidłowego metabolizmu witaminy A.

Fosfor pełni kluczową rolę w gospodarce mineralnej organizmu. Występuje głównie w zębach i kościach (85% fosforu w organizmie). Metabolizm fosforu jest związany z metabolizmem wapnia, a jego wchłanianie jest zależne od witaminy D. Fosfor występuje powszechnie w produktach spożywczych i nie stwierdzono jego niedoborów u ludzi.

WSZYSTKIE WYMIENIONE WITAMINY ZNAJDZIESZ W NASZYM SKLEPIE STACJONARNYM MIESZCZĄCYM SIĘ W NOWEJ HALI GÓRNIAK W ŁODZI ,,FIGA Z MAKIEM” LOKAL 128 lub W SIECI WWW.FIGAZMAKIEM.EU..