Herbata z hibiskusa
-Hibiskus zawiera bioaktywne składniki, które działają podobnie jak inhibitory ACE, czyli leki wykorzystywane w terapii nadciśnienia. Picie naparu z hibiskusa naturalnie obniża ciśnienie tętnicze, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych chorób, takich jak niewydolność krążeniowa, zawał serca czy udar mózgu. Aby zauważyć efekty działania hibiskusa, należy pić co najmniej trzy filiżanki herbaty dziennie. Napar ma przyjemny, owocowy smak i intensywnie czerwony kolor.
Woda
-To najtańsza, najprostsza i najzdrowsza metoda na obniżenie ciśnienia krwi. Chroniczne odwodnienie sprawia, że naczynia krwionośne zwężają się, a krew nie może swobodnie przepływać. Serce musi wtedy ciężej pracować, co skutkuje skokiem ciśnienia. Chociaż większość z nas wie, że powinniśmy wypijać co najmniej osiem szklanek wody mineralnej dziennie, to wciąż mamy z tym problemy. Osoby, które cierpią na nadciśnienie powinny jednak bezwzględnie przestrzegać tej reguły. Prosty nawyk może całkowicie odmienić życie i pomóc pozbyć się uciążliwej dolegliwości.
Sok z buraków
-Buraki są źródłem potasu oraz kwasu foliowego – dwóch składników, które pomagają kontrolować poziom ciśnienia. Czerwone warzywa zawierają również związki, które zwiększają przepływ krwi przez naczynia i pozytywnie wpływają na kondycję serca. Poza tym są źródłem antyoksydantów – bezcennych dla zdrowia całego organizmu. Naukowcy z London School of Medicine twierdzą, że sok z buraków jest tak samo skuteczny jak leki obniżające ciśnienie. Wystarczy pić 1-2 szklanki dziennie, aby wspomóc walkę z nadciśnieniem.
Sok z granatów
-ACE to enzym, który podwyższa ciśnienie krwi w organizmie – tworzy białko, które zwęża naczynia krwionośne. Na szczęście istnieją produkty, które w naturalny sposób blokują działanie tego enzymu. Jednym z nich jest sok z granatów. Smaczny napój może być stosowany przez osoby, które mają problemy z krążeniem. Dzięki porcji antyoksydantów dba o serce i układ krwionośny oraz skutecznie niweluje podwyższone ciśnienie. Warto zaopatrzyć się w niesłodzony sok z granatów i pić porcję każdego dnia, aby wzmocnić organizm i przy okazji uporać się z nadciśnieniem.
Sok żurawinowy
-Małe, kwaśne owoce żurawiny mają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Pomagają w zapobieganiu uszkodzeniom wewnątrz naczyń krwionośnych, które mogą przyczyniać się do wysokiego ciśnienia. Sok żurawinowy obniża jego wartość również dzięki temu, że rozszerza naczynia i ułatwia swobodny przepływ krwi. Poza tym owoce dostarczają też sporo witaminy C – składnika, który utrzymuje ciśnienie w ryzach.
Owoce głogu
W uczuciach duszności, dla wzmocnienia serca, stanach napięcia nerwowego, nerwicach przewodu pokarmowego, niewydolności trawienia, również przy migrenach, szumach w uszach, napadowych zawrotach głowy, nadciśnieniu i zaburzeniach krążenia krwi, pomocne okazują się odwary. Obniżają one też poziom cholesterolu.
Pół dużej łyżki lub łyżeczkę rozdrobnionych owoców zalać szklanką wrzątku. Odstawić w garnku emaliowanym na kilka minut pod przykryciem. Następnie wolno podgrzać i potem trzymać na małym ogniu nie dopuszczając do wrzenia przez 5 do 10 minut. Odstawić do wystudzenia. Wypić odwar w ciągu dnia w 2–3 porcjach pół godziny przed posiłkami. Można do smaku dosłodzić miodem…Pozdrawiam