Krzem to pierwiastek, którego symbolem jest Si. Występuje w postaci stałej jako minerał. Spotkać go można w roślinach, gdzie przybiera formę płynną. Krzem nie jest związkiem trwałym i odpornym na działanie czynników zewnętrznych. Szybko poddaje się procesom utleniania, stając się minerałem bezwartościowym.
Krzem występują także w organizmie ludzkim. Znaleźć go można m.in. w tkance łącznej (w stawach, ścięgnach, chrząstkach, więzadłach), we krwi, tkance tłuszczowej, limfie, a także w narządach takich jak wątroba, trzustka czy śledziona.
Krzem to bardzo ważny element budulcowy kości, ich wzrostu, wapnienia i mineralizacji. Ponadto pierwiastek ten przyczynia się do zagęszczenia struktury szkieletu, czyli tzw. sieciowania tkanki łącznej. Przeprowadzone badania nad właściwościami krzemu pokazały bardzo korzystne działanie w leczeniu m.in. OSTEOPOROZY
Do innych właściwości zdrowotnych krzemu zalicza się także:
- wspomaganie pracy nerek
- działanie wykrztuśnie
- zwalczanie stanów zapalnych
- wspomaganie leczenia astmy
- naturalne oczyszczanie organizmu
Krzem oddziałuje nie tylko na nasze zdrowie, ale i urodę. Minerał ten ogranicza wypadanie włosów, wzmacniając ich cebulki i przyspieszając ich wzrost. Dodatkowo wzmacnia płytkę paznokciową, zapobiegając jej rozdwajaniu i łamaniu się.
Krzem wykazuje także właściwości przeciwzapalne. Z tego też względu polecany jest osobom z problemami takimi jak choćby trądzik pospolity. Można stosować go również jako suplement diety, hamując tym samym procesy starzenia się skóry.