KORZEŃ RÓŻEŃCA GÓRSKIEGO

KORZEŃ RÓŻEŃCA GÓRSKIEGO

Różeniec górski (Rhodiola rosea) – naturalne ukojenie nerwów 0000figaz

Różeniec górski (Rhodiola rosea) – powszechnie funkcjonuje pod wieloma nazwami: złoty korzeń, korzeń róży, korzeń pachnący różą, zachodni korzeń, laska Aarona , arktyczny korzeń, korona królewska, korzeń z Syberii.

Jest unikalnym ziołem, rośnie i ma się dobrze w suchym, piaszczystym podłożu na dużych wysokościach w arktycznych rejonach Europy i Azji . Radzieccy naukowcy od dawna wiedzieli że to rodzime dla nich zioło, może zwiększyć energię i pomagać w psychicznym zmęczeniu, oraz wspierać organizm na różne sposoby. Zakończenie zimnej wojny sprawiło że wiele badań nad tym ziołem ujrzało światło dzienne. Wiedza na temat właściwości tego wszechstronnego zioła rozprzestrzenia się na całym świecie. Skłoniło to naukowców do badań nad zastosowaniem tej rośliny w leczeniu różnych przypadłości. Ich nowe odkrycia potwierdzają pozytywny wpływ na wiele fizjologicznych i psychologicznych stanów, wykazując że rzeczywiście różeniec jest potężnym antidotum na stresy współczesnego życia.

Zwiększa odporność organizmu na stres

Stres jest nieunikniony w dzisiejszym życiu i może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem są zatem niezbędne aby rozwijać się w żyjącym w szybkim tempie świecie. Badania wskazują że różeniec górski może zaoferować naturalne rozwiązanie do przezwyciężenia wielu dolegliwości związanych ze stresem.

Różeniec górski łagodzi objawy stresu poprzez równoważenie systemu reagowania na stres w organizmie, który składa się z układu współczulnego (który przygotowuje organizm do używania energii w sytuacjach kryzysowych, często opisywany jako “odpowiedź walki lub ucieczki”) oraz przywspółczulnego układu nerwowego (który regeneruje energie i pomaga uzdrawiać ciało przywracając stan odprężenia). Ciągły stres sprawia że system działa niesymetryczne sprawiając że czujemy się zmęczeni, przygnębieni i nawet doprowadza do depresji. Różeniec górski pomaga w przywróceniu równowagi, działając jako adaptogen, który wzmacnia odpowiedź organizmu na stres fizyczny, psychiczny i emocjonalny.

Uważa się że róźeniec zwiększa tolerancję organizmu na stres poprzez wpływ na kluczowe neuroprzekaźniki, takie jak serotonina, noradrenalina i naturalnych opioidów dzięki którym czujemy się dobrze, takich jak beta-endorfiny.

Wzmocnienie zdrowia układu nerwowego 00000.różeniecgórski

Efekty działania różeńca górskiego są szczególnie istotne w działaniu układu nerwowego. Według doktora Richarda Browna z Columbia University, różeniec górski działa bardzo pozytywnie ponieważ “poprawia właściwości uzdrawiające naszego układu nerwowego.” Zauważa on że różeniec zapewnia zarówno “stymulację poznawczą” jak i “emocjonalne uspokojenie”, które prowadzi do poprawy funkcji poznawczych i pamięci, a także przyczyniając się do możliwości utrzymania długotrwałego funkcjonowania mózgu bez odpoczynkuLiczne badania wykazały że różeniec górski może znacznie zmniejszyć zmęczenie psychiczne i fizyczne w warunkach napięcia, zwiększając poziom energii organizmu. W jednym z badań małe dawki (170 mg na dobę) ekstraktu z różeńca górskiego podano 56 młodym lekarzom na nocnym dyżurze, podczas którego możemy zauważyć spadek wydajności fizycznej i umysłowej . Naukowcy odkryli że używanie ośrodków funkcji poznawczych i pamięci, takich jak asocjacyjne myślenie (kojarzenie), pamięć krótkotrwała, obliczenia i szybkości percepcji audiowizualnej, uległo polepszeniu w grupie przyjmującej różenieńca górskiego, istotnie zmniejszyło się też zmęczenie wywołane stresem, po zaledwie dwóch tygodniach suplementacji. Nie stwierdzono efektów ubocznych.

W badaniu wpływu różeńca górskiego na wydolności pracy, naukowcy podawali 10 kropli nalewki z różeńca górskiego (odpowiednik 100-150 mg wyciągu z różeńca), raz lub dwa razy dziennie przez dwa do trzech tygodni 27 zdrowym studentom, lekarzom i naukowcom w wieku 19-46 lat, na kilka dni przed rozpoczęciem intensywnej pracy intelektualnej . Większość grupy stwierdziła poprawę długości czasu pracy i poprawę jakości pracy, a we wszystkich przypadkach różeniec górski zapobiegał utracie zdolności do pracy z powodu zmęczenia.

Badania wykazały również inne korzyści używania różeńca górskiego, pomaga zwiększyć uwagę i wydłuża czas skupienia w zadaniach wymagających koncentracji. Seria badań wykazała że jednorazowa dawka różeńca górskiego od 300 mg w górę znacznie zmniejszyła procent popełnianych błędów zwłaszcza przy ponad ośmiogodzinnym wysiłku

Zwiększenie wytrzymałości fizycznej

Różeniec górski pomaga również wzmocnić wytrzymałość fizyczną organizmu, dzięki czemu jest bardziej odporny na różne obciążenia, takie jak ostry wysiłek fizyczny i jednostajne czynności męczące mięśnie.
.

Wyniki zostały potwierdzone w innym badaniu, szczury którym został zaaplikowany różeniec górski były w stanie pływać o 25% dłużej w porównaniu ze zwierzętami które nie otrzymały różeńca górskiego. Adenozynotrójfosforan (ATP) jest jednym z głównych źródeł energii ciała, naukowcy doszli do wniosku że różeniec zwiększa wydolność fizyczną poprzez aktywację syntezy tego istotnego źródła energii i pobudzenia procesów regeneracji energii po intensywnym wysiłku.

Różeniec pomaga poprawić wydolność u ludzi. W sprawozdaniu z badania młodych, zdrowych i dorosłych osób, którzy spożywali 200 mg ekstraktu z różeńca na godzinę przed ćwiczeniami fizycznymi znacząco zwiększyli możliwości wytrzymałościowe ciała .Dzisiejszy świat ciągle zwiększa obciążenie psychiczne i fizyczne, dorośli mogą wzmocnić swoją zdolność do reagowania na codzienne czynniki stresowe, zarówno psychiczne jak i fizyczne, za pomocą ekstraktów z różeńca górskiego. Biorąc pod uwagę jego ogromny potencjał dla zapobiegania zaburzeń związanych ze stresem, to niezwykłe zioło z regionów arktycznych Rosji powinno znaleźć trwałe miejsce w apteczce wszystkich dorosłych ludzi.

Close Menu
×

Koszyk